Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /nfsmnt/hosting2_1/3/f/3f656d1c-5998-4d2c-97de-dba13b1723ee/rozbehnisa.sk/sub/lekcie/wp-includes/plugin.php on line 546

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /nfsmnt/hosting2_1/3/f/3f656d1c-5998-4d2c-97de-dba13b1723ee/rozbehnisa.sk/sub/lekcie/wp-includes/plugin.php on line 546

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /nfsmnt/hosting2_1/3/f/3f656d1c-5998-4d2c-97de-dba13b1723ee/rozbehnisa.sk/sub/lekcie/wp-includes/plugin.php on line 546
Lekcie | 26. Ja, rozbiehač
26

26. Ja, rozbiehač

Zadanie

Charles Handy vo svojej knihe „The age of Unreason“ ponúka zaujímavú optiku – nedívať sa na seba ako na držiteľa pracovnej pozície (som účtovník, som učiteľ, som ekonóm, som študent), ale ako na zmes schopností a zručností (dokážem dobre toto a toto). Ak sa chceš rozbehnúť, začni s postojom „som rozbiehač“.

Príklady

Osobne ma táto optika veľmi zaujala – začal som sa na seba dívať nie ako na študentíka, ktorý sa má pekne učiť, vyštudovať a potom sa uvidí, čo ďalej. Začal som sa vnímať ako „šéf sám seba“. Takto som sa v jednom momente premenil zo študenta na CEO (skratka pre chief executive officer – šéfa firmy.)

Povedal som si – som CEO firmy Kováč & Syn a na svoje aktivity sa pozerám ako na „projekty“. Ako na tom stojí moja firma? Aké je momentálne status quo?

Takto to asi začalo – mal som prázdny papier, na ktorý som napísal názov firmy (svoje meno) a dátum „inventúry“.

01_analyza_portfolia_1.1

Pustil som sa do inventúry svojich aktivít a horlivo som ich všetky spisoval. Mal som ich dosť veľa, robil som na mnohých veciach, mal som však dojem, že nič poriadne nestíham a nebol som spokojný s tým, akým smerom sa uberá moja firma.

Cítil som, že keď si spravím inventúru aktivít a prezriem ich optikou „JA, SOM CEO“, možno sa mi podarí nastaviť správny smer. Takto sa moja analýza portfólia vyvíjala:

01_analyza_portfolia_2

Mal som pred sebou jasne svoje portfólio – jeho súčasný stav. Začal som sa pýtať nasledovné:

  1. Ktoré nové rozbiehačské projekty chcem do svojho portfólia zaradiť?
  2. Ktoré projekty chcem zväčšiť, pripísať im väčšiu dôležitosť?
  3. Ktoré projekty chcem zmenšiť, pripísať im menšiu dôležitosť?
  4. Ktoré projekty chcem zrušiť resp. postupne utlmiť?
  5. Ktoré projekty chcem spojiť, zlúčiť, zefektívniť?

Týmto spôsobom som si vedome nastavil myseľ k tomu, aby som vždy investoval do svojich TOP projektov 80% svojej energie. Tým, že som zmenil svoju optiku na „JA, CEO“, získal som nový pohľad na to, čo je dôležité a odvahu odmietnuť projekty, ktoré mali pre “moju firmu“ minimálny prínos.

Akcia

Teraz ty! Začni sa na seba dívať ako na robiehača a „šéfa seba samého“. Nerozmýšľaj o svojom živote ako o práci a oddychu, ale ako o portfóliu aktivít, ktoré robíš – niektoré za peniaze, niektoré zo záľuby, niektoré pre radosť, niektoré pre ich zmysel.
Zanalyzuj portfólio svojich aktivít a rozhodni sa, ktorým pripíšeš väčšiu a menšiu dôležitosť. Vytvor si priestor pre nový rozbiehačský projekt.

zajace_4_3_1

VN:F [1.9.22_1171]

Hodnotenie

Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Otázky